Меѓународна година на здравјето на растенијата

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во декември 2018 година, Генералното собрание на Обединетите нации донело Резолуција со која се прогласила 2020 година за Меѓународна година на здравјето на растенијата (IYPH).[1] Целта на IYPH била да ја подигне глобалната свест за тоа како заштитата на здравјето на растенијата може да помогне да се стави крај на гладот, да се намали сиромаштијата, заштита на животната средина и зајакнување на економскиот развој.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „About“. Food and Agriculture Organization of the United Nations (англиски).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]