Меѓународна година за луѓе со африканско потекло

Од Википедија — слободната енциклопедија

Генералното собрание на Обединетите нации ја прогласило 2011 година за меѓународна година на луѓето со африканско потекло (во резолуцијата на ООН A/RES/64/169).[1] Таа година ја одбележала и 10-годишнината од Светската конференција против расизмот (позната и како Конференција Дурбан)[2] која била одобрена резолуција во која се наведувало дека ропството заедно со колонизацијата биле злосторства против човештвото.[3]

Избрани сродни иницијативи[уреди | уреди извор]

Високата комисија на Обединетите нации за човекови права ги координирала активностите околу годината и ги охрабрила другите странки, и агенциите на ООН, како и земјите-членки, да спроведат слични иницијативи.[2][4] Овие вклучуваат:[5]

 • Февруари: Острови како крстопат: Одржување на културната разновидност во земјите во развој на малите острови (публикација) [6]
 • 4-24 февруари: Изложба за уметност и поезија од уметничката Хилда Загаглија, Алта Гарсија, Аргентина
 • 28 февруари - 3 март: Состанок на Меѓународниот научен комитет на Проектот за робови на УНЕСКО, Богота
 • 21-23 март: Работилница СЕФИС „Правда, правда, развој: Луѓе со африканско потекло во Латинска Америка во компаративна перспектива“, Универзитет во Картагена, Колумбија [7]
 • Април: Лансирање на меѓународната година за луѓе со африканско потекло во Бразил, УНЕСКО Бразилија
 • 4-11 мај: Меѓународен фестивал на кино, Меѓународен театар Танц, Берлин, Германија
 • 10 мај: Сеќавање на трговијата со робови и ропството како злосторство против човештвото, Франција
 • 6-12 јуни: Афро-бразилски фестивал за уметност и културно наследство, Вашингтон, Соединетите Американски Држави[8]
 • 4-15 јули: Летна програма за студенти Хариет Тубман на тема „Вовед во студии за африканска и африканска дијаспора“, Универзитет Јорк, Торонто, Канада
 • 11-13 август: Пан-африкански самит за жени, Активен колеџ и заедница во Минеаполис, Минеаполис, Минесота, САД
 • 23 август: Меѓународен ден за сеќавање на трговијата со робови и нејзино укинување
  • Ангола : Конференција „Escravos angolanos povoaram tambem as Antilhas Neerlandesas“ („Анголските робови ги населуваа и Холандските Антили“), организирана од фондацијата Едуардо дос Сантос, на универзитетот Агостињо Нето во Луанда
  • Демократска Република Конго (ДРК): Работилница за достигнувањата на Проектот за робови по пат на ДЛК, со презентација на трговијата со робови, ропството и колонијалното насилство во Демократска Република Конго (објавена 2010 година)
  • Гана: Работилница за трговија со робови за просветни работници од три региони во светот, Акра[9]
  • Гренада: изложба и комеморативни активности организирани од Националната комисија за УНЕСКО и Националниот музеј на Гренада, Сент Џорџес
  • Мадагаскар: проекција на документарниот филм „Робови на робовите: Глобална визија“ на Универзитетот во Антананариво
  • Свети Китс и Невис: започнување на активностите на националниот комитет за проектот „Роб на патиштата[10]
  • Сенегал: Панел дискусија, изложба на слики и фотографии, културни и уметнички активности во социо-културниот центар Жозеф Ндиаје, Горее[11]
  • Велика Британија: Комеморација во Националниот поморски музеј, Лондон
 • 22-24 септември: 7-та меѓународна конференција за африканска дијаспора за наследство, центар за светска трговија и конвенции, Халифакс, Нова Шкотска, Канада
 • Октомври: Изложба на носителот Боское во уметничката галерија Горна соба на врвот на планината, планината Свети Бенедикт, Свети Августин, Тринидад[12]
 • 20 октомври: Панел дискусија „Причините и последиците од расизмот“, Универзитет Источен Мичиген, Ипсиланти, Мичиген, САД[13]
 • 29 октомври: Одбележување на меѓународната година за луѓе со африканско потекло и промоција на општата историја на Африка, УНЕСКО, Париз
 • 2 ноември (– 24.06.2012): Итирантна фотографска изложба: „Жените во Африка - нема боја во една боја“, Италијански институт за култура, Најроби, Кенија ; Хотел Шератон, аеродром во Милано Малпенса, Италија; и други места[14]
 • 9 ноември: Прослава - меѓународна година за луѓе со африканско потекло; Африка, Mère de tous les peuples. Палата на нациите, Женева, Швајцарија[15]
 • Бразил-Африка: Програма за вкрстени истории на 36-та Генерална конференција на УНЕСКО

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 2011 International Year for People of African Descent", UNCHR,
 2. 2,0 2,1 "History in dialogue on memories of the slave trade and slavery", UNESCO, August 22, 2011.
 3. Gina Thésée and Paul R. Carr, "The 2011 International Year for People of African Descent (IYPAD): The paradox of colonized invisibility within the promise of mainstream visibility", Decolonization: Indigeneity, Education & Society, Vol. 1, No. 1, 2012, pp. 158-180.
 4. "Culture: 2011, International Year for People of African Descent" Архивирано на 9 јули 2015 г., UNESCO.
 5. "Calendar of events", 2011 International Year for People of African Descent, United Nations Human Rights.
 6. "Small Island Developing States: Just published: Islands as Crossroads - Sustaining Cultural Diversity in Small Island Developing States", UNESCO.
 7. "Equity, Justice, Development: People of African Descent in Latin America in comparative Perspective", Cartagena, Colombia, March 21 to 23, 2011.
 8. "Afro-Brazilian Arts and Cultural Heritage Festival Brings Music, Art, Dance, Film, and Food to Nation's Capital", CapoeiraDC Press release.
 9. "23 August: Teachers from three regions learn lessons about the slave trade", UNESCO.
 10. "UNESCO Slave Route project Launched in Saint Kitts and Nevis", UNESCO.
 11. "Return to Gorée: Remembrance of the Slave Trade and of its Abolition", UNESCO.
 12. "Discovering the Art of Boscoe Holder" Архивирано на 14 мај 2014 г., Trinidad Express Newspapers, 15 October 2011.
 13. "The Causes and Consequences of Racism", EMU Department of African American Studies.
 14. International Itinerant Photographic Exhibition “WoMen in Africa – NO COLOR ONE COLOR” by Ludovico Maria Gilberti, Fuoriserrone.
 15. Celebration - Africa...Mère de tous les peuples", une Célébration, 9 November 2011.

Поврзано[уреди | уреди извор]