Меѓународен словенски канал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логото на МСК
Логото на МСК

Меѓународен словенски Канал (англиски: Slavonic Channel International) е телевизиско претпријатие во Украина на украински, руски и англиски јазик. Се наоѓа во Киев. Почетокот на претпријатието датира од 14 декември 1994 година, а емитувањето на нејзината програма започна на 12 септември 2008 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]