Прејди на содржината

Меѓународен аеродром Хејдар Алијев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен аеродром Хејдар Алијев

Heydar Aliyev adına Beynəlxalq Hava Limanı
Аеродромот во Баку
Општо
Аеродромски видЈавен
СопственикДржавна сопственост
ОператорВладата на Азербејџан
Служи заБаку
МестоположбаБаку, Азербејџан
Јазол за
Надм. височина3 м / 10 ст
Мрежно местоairport.az
Карта
BAK is located in Азербејџан
BAK
BAK
Местоположба во Азербејџан
Писта
Правец Должина Површина
м ст
16/34 3.995 13.107 Асфалт/Бетон
17/35 3.200 10.499 Асфалт/Бетон
Статистика (2019)
Патници4.730.000 7,0%

Меѓународен аеродром Хејдар Алијев, (азерски: Heydar Aliyev adına Beynəlxalq Hava Limanı; порано Аеродром Бина; IATA: GYD, ICAO: UBBB) е најголемиот аеродром во Азербејџан. Сместен е на 20 километри североисточно од центарот на Баку. Аеродром бил изграден во 1933 година за време на советската ера.[1] Во март 2004 година, азербејџанската влада ги промени името на аеродромот, од „Аеродром Бина“, во „Меѓународен аеродром Хејдар Алијев“.[2]

Тој е центар за Azerbaijan Airlines, како и база за Azal Avia Cargo, Buta Airways и Silk Way West Airlines.[2]

Во 2019 година биле опслужени околу 4,73 милиони патници.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. История авиации Азербайджана. Баку. 2012 с. 13 ISBN 978–9952–27–343–4 (руски)
  2. 2,0 2,1 „About us“ (англиски). Airport.az.
  3. „Azerbaijan's airports set new record in 2019“ (англиски). Airport.az.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]