Меѓународен аеродром Ираклион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен аеродром Ираклион
„Никос Казанѕакис“

Κρατικός Αερολιμένας Ηρακλείου
“Νίκος Καζαντζάκης”
 • IATA: HER
 • ICAO: LGIR
  HER is located in Грција
  HER
  HER
  Местоположба на аеродромот во Грција
Општо
Аеродромски видЈавен
СопственикВлада на Грција
Служи заИраклион
МестоположбаИраклион
Надм. височина128 ст / 39 м
Координати35°20′09″N 25°10′25″E / 35.33583° СГШ; 25.17361° ИГД / 35.33583; 25.17361Координати: 35°20′09″N 25°10′25″E / 35.33583° СГШ; 25.17361° ИГД / 35.33583; 25.17361
Мрежно местоheraklion airport
Писта
Правец Должина Површина
м ст
09/27 2,680 8,793 асфалт
13/31 1,574 5,164 асфалт
Статистика (2010)
Патници 4,907,337
Број на воздухоплови 42,396
Пренесен товар (тони)1,755
Извори: Писти[1] Статистики[2]


Меѓународниот аеродром Ираклион, „Никос Казанѕакис“ (IATA: HERICAO: LGIR) е главен аеродром на островот Крит, Грција и вториот најпрометен аеродром во земјата, по Атинскиот аеродром. Се наоѓа на 5 километри од главниот град Ираклион, близу општината Неа Аликарнасос. Аеродром е поделен на цивилни и воени објекти и зафаќа 21.000 км² површина.

Аеродромот е именуван по Никос Казанѕакис родум од Ираклион, грчки писател и филозоф.

Површина[уреди | уреди извор]

Аеродромот Никос Казанѕкис го опслужува Ираклион (грчки: Ηράκλειο), Агиос Николаос (грчки: Άγιος Νικόλαος), Маља (грчки: Mάλλια), Херсонисос (грчки: Χερσόνησος) и други летувалишта. Тој е главниот и најпрометен аеродром на Крит.

Информации за патниците[уреди | уреди извор]

Често се замолуваат авиокомпаниите да не им дозволуваат на патниците да ја сликаат или снимаат пистата. Тоа е така бидејќи на аеродромот оперира база на грчкото воздухопловство.

Авиокомпании и одредишта[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Adria Airways Сезонски чартер: Љубљана
Aegean Airlines Атина, Солун
Сезонски: Брисел, Ларнака, Москва-Домодедово, Минхен, Париз-Шарл де Гол
Сезонски чартери: Хумберсајд, Белфаст-Меѓународен (почнувајќи од 28 мај 2013][3]
Air Contractors Сезонски: Корк, Даблин
Air Italy Polska Сезонски: Варшава
Arkefly Сезонски чартер: Амстердам
Arkia Israel Airlines Сезонски: Тел Авив-Бен Гурион
Austrian Airlines
управувана од Tyrolean Airways
Сезонски: Виена
BlueBird Airways Сезонски: Москва-Внуково
Condor Сезонски: Берлин-Шенефелд, Диселдорф, Франкфурт, Хамбург, Хановер, Лајпциг/Хале, Минхен, Падерборн/Липштат, Штутгарт
Corendon Airlines Сезонски чартери: Амстердам
Cyprus Airways Ларнака, Родос
EasyJet Сезонски: Берлин-Шенефелд, Лондон-Гетвик, Лондон-Лутон, Милано-Малпенса
Edelweiss Air Сезонски: Женева, Цирих
Enter Air Сезонски: Бидгошч, Катовице, Лоѓ, Познањ, Варшава
Europe Airpost Сезонски: Париз-Шарл де Гол
Germanwings Сезонски: Берлин-Шенефелд, Келн/Бон, Хановер, Штутгарт
Holidays Czech AirlinesСезонски: Брно, Прага
Israir Airlines Сезонски чартер: Тел Авив-Бен Гурион
Jet2.com Сезонски: Ист Мидленс, Манчестер, Лидс Брадфорд
Jetairfly Сезонски: Остенд (Брухе), Лиеж, Брисел
LOT Charters Сезонски: Варшава-Чопин
Minoan Air Атина, Кос, Митилене, Санторини, Родос (сите летови почнуваа во јуни 2012]
NordStar Сезонски чартер: Нориљск [4]
Norwegian Air ShuttleСезонски: Осло-Гардермун
Novair Сезонски: Стокхолм-Арланда
Olympic Air Атина, Родос, Солун
Polet Airlines Сезонски: Воронеж
Sky Express Атина, Икарија, Китира, Кос, Родос, Ситија
Small Planet Airlines Сезонски чартер: Вилниус
SmartLynx Airlines Сезонски чартер: Рига
Thomas Cook Airlines Сезонски чартер: Бирмингем, Ист Мидлендс, Глазгов-Меѓународен, Лондон-Гетвик, Манчестер
TAROM Сезонски: Букурешт-Хенри Коанда
Thomson Airways Сезонски чартер: Бирмингем, Глазгов-Меѓународен, Лондон-Гетвик, Манчестер, Њукасл
TransaviaСезонски: Амстердам, Гронинген, Ајндховен, Мастрихт, Ротердам, Брисел
Transavia France Сезонски: Париз-Орли
Travel Service Сезонски чартер: Познањ, Прага
TUIfly Сезонски: Базел/Милхаус, Келн/Бон, Диселдорф, Франкфурт, Хамбург, Хановер, Карлсруе/Баден-Баден, Лајпциг/Хале, Минхен, Нирнберг, Штутгарт, Цвајбрикен
Ural Airlines Сезонски: Екатеринбург
Wizzair Сезонски: Будимпешта

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Air data“. Hellenic Civilian Aviation Authority. www.hcaa-eleng.gr. Архивирано од изворникот на 2007-08-11. Посетено на 2007-08-04.
 2. „Статистички податоци за аеродромот во Ираклион „Н. Казанѕакис" за периодот 1994-2010“. Hellenic Civilian Aviation Authority. www.hcaa.gr. Архивирано од изворникот на 2012-04-25. Посетено на 2011-11-11.
 3. http://www.olympicholidays.com/default.asp?engine=af
 4. http://www.airpics.net/photo/VQ-BDO-Boeing-737-800-NordStar-Airlines/12809/L

Надворешни врски[уреди | уреди извор]