Мешалка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рачна мешалка (лево) и самостојачка мешалка (десно)

Мешалка[1][2] или миксер[3][4] — кујнски апарат што служи за мешање и матење на состојките за да се направат мазни и лесни смеси. Може да се користи за многу работи како матење јајца, шлаг, правење коктели, мусови, кајгани, тесто, пире, сосови и многу повеќе. Важно е да не се меша мешалката со блендерот. За сечкање е повеќе блендер, и за тоа има посебни лопатки, а не матење како миксер. Но еве една интересна работа — многу нови рачни мешалки доаѓаат со дополнителни делови, како додаток за блендер. Понекогаш, рачните блендери имаат и заменливи додатоци за разбивање. Овие практични приспособувања можат да дојдат дури и со куки за месење тесто или додатоци за режење и сечкање зеленчук, мелење кафе и други интересни работи. Значи, мешалките се како кујнски повеќенаменски апарати, што го олеснуваат и го прават готвењето и печењето полесно и позабавно.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]