Мечкулска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мечкулска Река
Сенокоска Река
Местоположба
МестоГорноџумајско, Пиринска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоПирин (Голема Џинџирица), Пирин
 • координати41°50′33″ N; 23°16′37″ E / 41.8426° СГШ; 23.2770° ИГД / 41.8426; 23.2770
Устие 
 • место
р. Струма, Општина Симитли
 • координати
41°49′20″ N; 23°09′36″ E / 41.8221° СГШ; 23.1600° ИГД / 41.8221; 23.1600Координати: 41°49′20″ N; 23°09′36″ E / 41.8221° СГШ; 23.1600° ИГД / 41.8221; 23.1600
Должина10,9 км
Големина на сливот17,2 км2
Особености на сливот
ТечениеСтрумаЕгејско Море

Мечкулска Река (или Сенокоска Река) — река во Горноџумајско, Пиринска Македонија, на територијата на Општина Симитли.[1]

Извира од северозападните падини на врвот Пирин (Голема Џинџирица) на истоимената планина и тече на запад. Долга е 10,9 км е тече на просечна на надморска височина от 1.162 м. Речната долина е изградена од гранит и гнајс. Завршува како лева притока на Струма. Поречието меѓу селата Мечкул и Сенокос е обесшумено и силно еродирано.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Енциклопедия „Пирински край“, том I. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 571. ISBN 954-90006-1-3.