Мехди Абид Чареф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мехди Абид Чареф
Referee Mehdi Abid-Charef (Algeria).jpg
Целосно име Мехди Абид Чареф
Роден декември 14 1980 (1980-12-14) (41 г.)
Константин, Алжир
Домашна
Години Лига Улога
Алжирска лига 1 фудбалски судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2011– ФИФА[1] фудбалски судија

Мехди Абид Чареф (роден на 14 декември 1980 година во Константин) — алжирски фудбалски судија.

Тој бил еден од судиите за Африканскиот куп на нации во Екваторска Гвинеја, Африканското првенство на нации во 2016 во Руанда, Африканскиот куп на нации во Габон, Африканското првенство на нации во 2018 година во Мароко.

Тој исто така учествувал на Светското првенство до 17 години во 2015 година во Чиле и Светското првенство до 17 години во 2017 година во Индија. На 29 март 2018 година, ФИФА објавила дека ќе суди на некои натпревари на Светското првенство во 2018 година[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.fifa.com/development/education-and-technical/referees/association=alg/index.html
  2. „List of Match Officials at 2018 FIFA World Cup“ (PDF). fifa.com. 29 March 2018. Посетено на 31 March 2018.