Механичарот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Механичарот“
Механичарот.jpg
рекламен постер
Режисер Сајмон Вест
Продуцент Ирвин Винклер
Роберт Чартоф
Дејвид Винклер
Вилијам Чартоф
Раскажувач Џејсон Стејтам
Настапуваат Џејсон Стејтам
Бен Фостер
Музика Марк Ишам
Монтажа Т. Г. Ерингтон
Тод Милер
Дистрибутер CBS Films (USA)
Momentum Pictures Lionsgate (UK)
Metropolitan Filmexport (France)
Премиера 28 јануари 2011
Времетраење 93 минути
Држава САД
Јазик англиски
Буџет $40,000,000
Бруто заработка $51,070,807

Механичарот (англиски: The Mechanic) е американски акционен трилер филм во кој главната улога ја игра Џејсон Стејтам. Филмот е од поновата продукција и снимен е во 2011 година.