Прејди на содржината

Меур (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меур (маглина)

{{{опис}}}

Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 20 м 45 с
Деклинација +61° 12' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11
Физички податоци
Привидни димензии 15' x 8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 ноември 1787
Други ознаки LBN 549, in Sh2-162, Bubble nebula

NGC 7635оддавна маглина во соѕвездието Касиопеја, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7635 се споменува и како LBN 549, in Sh2-162, Bubble nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 3 ноември 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7635 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 11 m.[2] NGC 7635 има привидни димензии од 15' х 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 20 м 45 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +61° 12' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7635 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 34; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4279. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 595.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]