Метју Дент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Метју Дент (англ. Matthew Dent; р. 1981 во Бангор, Велс) е британски графички дизајнер. На јавен конкурс, неговите дизајни биле одбрани за британските монети на 2 април 2008. На работ на штитот на монетите се врежани неговите иницијали «M.D.».

Учел ликовна уметност во училиштето „Колег Менај“, а дипломирал графички дизајн на Брајтонскиот универзитет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. БиБиСи вести - „Сонот на еден дизајнер на монети стана стварност“ (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]