Мето Јовановски (глумец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мето Јовановски (актер))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Мето Јовановски (појаснување)
Мето Јовановски
Мето Јовановски.jpg
Роден 17 јануари 1946
Панчарево, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Најдолгиот пат
Среќна Нова ’49
Опстанок
Тетовирање
Занимање глумец

Мето Јовановски (роден во 1946 во с. Панчарево, Пехчевско) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Во 1971 година завршил Театарска академија во Софија, Бугарија и истата година се вработил во Драмскиот театар во Скопје. Неговата глумечка кариера започнала на сцената на Народниот театар во Штип, каде настапувал уште пред да се запише на студиите. Оттогаш, за многу кратко време, Мето Јовановски се истакнал како еден од водечките драмски уметници во Македонија.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Мето Јовановски на Филмските средби во Ниш, 1984 г. (прв од лево)

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Мето Јовановски“. Посетено на 2012-09-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]