Методи на откривање на егзопланети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Број на откриени егзопланети во 2014 г. Боите го означуваат методот на откривање:
  времемерење
  неспоредно снимање
Планета како преминува ѕвезда. Ова е метод за откривање на егзопланети

Секоја планета е слаб извор на светлина во споредба со нејзината матична ѕвезда. Како додатно на тешкотијата за откривање на такви слаби извори на светлина, матичната планета создава блесок што ја изразува. Поради тие причини, само неколку егзопланети биле непосредните набљудувани. Наместо тоа, астрономите ги користат посредните методи за пронаоѓање на планети. Денес, шест различни индиректни методи успеале. Тие методи се: астрометрија, Доплеров метод, премин, радијална брзина.

Поврзано[уреди | уреди извор]