Метовница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Метовница
Село
Метовница is located in Србија
Метовница
Метовница
Координати: 43°57′35″N 22°08′39″E / 43.95972° СГШ; 22.14417° ИГД / 43.95972; 22.14417
Држава Србија
ОбластБорски
ОпштинаБор
Надм. вис.&10000000000000288000000288 м
Население (2002)
 • Вкупно1.331
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Повик. бр.030

Метовница е село во општината Бар во Србија. Според пописот во 2002 година, во селото има 1331 жители. Според пописот во 1991 година, селото имало 1569 жители. Селото е главно населено со власи.