Прејди на содржината

Метларка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Механичката метларка на Џозеф Витворт
Метларка во Женева

Метларкамашина за метење на големи отворени површини, улици и сл.[1] Метларката е многу поефикасна и побрза во чистењето на јавните и други површини во однос на рачното метење кое се практикувало претходно. Истата ја отстранува нечистотијата како од природно потекло (лисја), така и од човечко потекло (амбалажа).

Функционирање[уреди | уреди извор]

Вообичаено современата метларка е опремена со две ротирачки четки на предната страна кои ги зафаќаат повеќето отпадоци (лименки, хартија, догорчиња, итн.). Овие отпадоци се вшмукуваат преку цевка во сад во задниот дел на машината.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Page, Walter Hines; Page, Arthur Wilson (April 1916). „Man And His Machines: Motor-Cycle Street Sweeper“. The World's Work: A History of Our Time. XXXI: 694. Посетено на 2009-08-04.