Метимазол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Метимазол
Methimazole.svg
Thiamazole ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC) име
1-methyl-3H-imidazole-2-thione
Клинички податоци
AHFS/Drugs.com monograph
MedlinePlus a682464
Бременосна
категорија
  • D (US)
Правен статус
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост 93%
Врзување за белковините None
Метаболизам Hepatic
Полувреме на елиминација 5-6 hours
Екскреција Renal
Идентификатори
CAS-број 60-56-0 Yes check.svgОк
ATC код H03BB02
PubChem CID: 1349907
IUPHAR/BPS 6649
DrugBank DB00763 Yes check.svgОк
ChemSpider 1131173 Yes check.svgОк
UNII 554Z48XN5E Yes check.svgОк
KEGG D00401 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:50673 Yes check.svgОк
ChEMBL CHEMBL1515 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
Формула C4H6N2S
Моларна маса 114.17 g/mol
Физички податоци
Точка на топење 146 °C (295 °F)
Растворливост во вода 275[1] mg/mL (20 °C)
  (verify)

Метимазол е антитироиден лек.

Индикации[уреди | уреди извор]

Метимазолот се употребува во третманот на хипертироидизам, состојба која се појавува кога тироидната жлезда произведува поголеми количества на тироидни хормони.

Несакани ефекти[уреди | уреди извор]

Најсериозен несакан ефект од употребата на метимазолот е агранулоцитоза.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DrugBank: Methimazole (DB00763)“. drugbank.ca. http://www.drugbank.ca/drugs/DB00763. посет. 21 јули 2015 г.