Метафаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Метафаза е фаза во која хромозомите се редат во средината на делбеното вретено.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Метафаза (втора фаза во процесот Митоза)