Метармофози (поезија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Метаморфози - вид поезија кој бил многу популарен кај Старите Римјани и Старите Грци. Дури и Ератостен, големиот математичар и астроном од Александрија, напишал едно дело во облик на метаморфози. Сепак, најпознат претставник на овој поетски жанр е делото на Овидиј, „Метаморфози“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 111.