Месхетски Турци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Месхетските Турци се туркиски народ кои најмногу живее во Казакстан, Киргистан, Азербејџан, Узбекистан и.т.н. Овој народ го зборува турскиот, рускиот и грузискиот јазик. Овој народ е со муслиманска вероисповед.