Прејди на содржината

Месни преработки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разни видови месни преработки изложени за продажба

Месни преработки – секое месо кое било изменето за да му се подобри вкусот или да му се продолжи трајноста односно употребливоста. При преработување на месото се користи солење, конзерванси, ферментација и димење. Месните преработки вообичаено се прават од свинско или говедско месо, но исто така и живинско месо, но исто така може да содржи дроб или крв. Производи кои се добиваат со месна преработка се сланина, шунка, колбаси, салами, солено говедско, џерки, месо во маст и сосови засновани на месо. Процесот на месна обработка ги вклучува сите процеси кои го менуваат свежото месо со исклучок на едноставните механички процеси како сечење или мелење.[1]

Месната преработка почнала веднаш штом човекот сфатил дека готвењето и солењето ја продолжуваат трајноста на свежото месо. Не е познато кога ова почнало, сепак процесот на солење и сушење бил забележан уште во Стар Египет, додека употребата на снег и мраз им се припишува на Римјаните, а конзерваконзервирање било развиено од Никола Апер кој во 1810 година ја добил иноваторската награда за од француската влада.[1]

Месните преработки и ракот

[уреди | уреди извор]

Меѓународната агенција за истражување на ракот при Светската здравствена организација ги класифицира месните преработки на во Група 1 (канцерогени за луѓето), бидејќи имало доволно докази дека консумирањето на месни преработки предизвикува колоректален рак.[2][3][4]

Во извештајот од 2016 година Американскиот институт за истражување на ракот и Светскиот фонд за истражување на ракот изложиле дека консумирањето на месни преработки го зголемува ризикот од рак на желудник.[5]

  1. 1,0 1,1 Pearson, A. M.; Tauber, F. W. (2012-12-06). Processed Meats. Springer Science & Business Media. ISBN 9789401096928.Introduction [1]
  2. „You might be surprised by what counts as processed meat“. Business Insider.
  3. „What is processed meat? - BBC News“ (англиски). 2015-10-26. Посетено на 2015-11-19.
  4. „IARC Monographs evaluate consumption of red meat and processed meat“ (PDF). IARC. 26 October 2015.
  5. „Diet, nutrition, physical activity and stomach cancer“ (PDF). American Institute for Cancer Research and World Cancer Research Fund. 21 April 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-29. Посетено на 23 April 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]