Меселска јама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меселска јама
светско наследство на УНЕСКО
Grube Messel, Weltnaturerbe - panoramio.jpg
МестоDarmstadt-Dieburg, Hesse, Germany
Критериумприродно: (viii)
Навод720bis
Запис1995 (XIX заседание)
Дополнувања2010
Површина42 ha (4,500,000 sq ft)
Преоден појас22.5 ha (2,420,000 sq ft)
Координати49°55′03″ N; 8°45′24″ E / 49.9175° СГШ; 8.7567° ИГД / 49.9175; 8.7567Координати: 49°55′03″ N; 8°45′24″ E / 49.9175° СГШ; 8.7567° ИГД / 49.9175; 8.7567
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Hesse#Germany" does not exist|250px|Меселска јама is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Hesse#Germany" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; top: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; width: Предлошка:ПолКарта Hessepx; font-size: Предлошка:ПолКарта Hessepx; line-height: 0; z-index:100;" title="">[[File:Предлошка:ПолКарта Hesse|Предлошка:ПолКарта HessexПредлошка:ПолКарта Hessepx|Меселска јама|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">
Местоположба на во Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Hesse#Germany" does not exist

Меселска јама ( германски: Grube Messel) — искористена каменолома во близина на селото Месел, ( Ландкрајс Дармштат-Диебург, Хесе ) околу 35 километри , југоисточно од Франкфурт на Мајна, Германија . Битуменски шкрилци биле минирани таму. Поради изобилството на фосили, има значајно геолошко и научно значење. Откако скоро станала депонија, силниот локален отпор на крајот ги запрел овие планови и Меселската јама била прогласена за култутно светско наследство на УНЕСКО на 9 декември 1995 година. Сè уште се прават значителни научни откритија и местото сè повеќе станува туристичка знаменитост.

Историја[уреди | уреди извор]