Месар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месар во САД

Месар[1] или касап[2] – лице што се занимава со колење добиток, обработка и преработка на месото и продажба на преработеното месо. Месарите може да бидат вработени во супермаркети, кланици или месарници.

Наводи[уреди | уреди извор]