Месегар де Корнеха

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Месагар де Корнеја)
Месагар де Корнеја
Поглед кон црквата во Месегар де Корнеха
Поглед кон црквата во Месегар де Корнеха

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМесагар де Корнеја
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно60[1]
 • Густина10,0/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Месагар де Корнеја — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт