Меркиш Бухолц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меркиш Бухолц
Црква во Меркиш Бухолц
Црква во Меркиш Бухолц
Грб на Меркиш Бухолц
Меркиш Бухолц is located in Германија
Меркиш Бухолц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Шенкенлендхен
Градски единици 3
Градоначалник Бјанка Урбан (СГ)
Основни податоци
Површина 24,65 км2
Надм. височина 42 м
Население 830 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15748
Повик. бр. 033765
Портал www.maerkischbuchholz.de
Местоположба на градот Меркиш Бухолц во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Координати 52°06′N 13°45′E / 52.100° N; 13.750° E / 52.100; 13.750Координати: 52°06′N 13°45′E / 52.100° N; 13.750° E / 52.100; 13.750

Меркиш Бухолц (германски: Märkisch Buchholz) — мал град во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Даме, 20 километри северозападно од Либен (Шпревалд) и околу 50 километри југоисточно од Берлин.

Градот е најмал во Бранденбург. Основан во 12 или 13 век, првото спомнување на градот е од 13 август 1301, опишан како castrum et oppidum Buchholt. Градот бил тешко оштетен во текот на последниот ден на Втората светска војна, поради стратешката положба на реката Даме во борбата кај Халбе. Сојузниот автопат Б179 го поврзува градот директно со Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)