Мери Лоренс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мери Лоренс (исто така позната како Мери Керс) (1794–1830) била британска ботаничка илустраторка која специјализирала за цвеќиња. Таа предавала и ботаничка илустрација.[1] Најпозната е по создавањето на најраните објавени дела за рози.[2]

Нејзината прва позната изложба била на Кралската академија на уметностите во 1795 година. Помеѓу 1796 и 1799 година таа ја создала и објавила Различните видови рози што се одгледуваат во Англија.[3] Книгата содржи слики од рози кои Лоренс ги цртала од природата. Таа, исто така, ги гравирала и рачно ги обоила кориците на книгата и го презела печатењето и објавувањето на том.[4] Во 1813 година се омажила за Томас Кирс, продолжувајќи да работи под нејзиното брачно име г-ѓа Кирс.[3] Таа изложувала дела до 1830 година.[5] Нејзината работа се чува во колекцијата на Јавната библиотека во Њујорк,[6] Збирката на наследството на библиотеките во Окленд,[7] и Музејот на уметност во Кливленд.[8]

Дела на Мери Лоренс[уреди | уреди извор]

од Збирка рози од природата [9]
 • Колекција на рози од природата, 1799 година
 • Скици на цвеќе од природата, 1801 година
 • Колекција на страсти цветови обоени од природата, 1802 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bernardos, Rebecca L.; Searcy, Karen B.; Lombardi, C. Roberta; Seidler, Tristram (2015-10). „The Massachusetts State Cabinet Herbarium Revisited and Revitalized: A Collection of New England Plants From the Early 19th Century“. Rhodora. 117 (972): 409–430. doi:10.3119/15-06. ISSN 0035-4902. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. Coming Up Roses. Rutgers University Press. 2019-12-31. стр. 57–68.
 3. 3,0 3,1 Auckland Libraries research centre and heritage collection (16 January 2017). „A collection of roses from nature, 1796-1799 / Mary Lawrance“. heritageetal.blogspot.com. Посетено на 4 September 2019.
 4. Marsh, David (13 April 2019). „A Maiden's Blush: the first book of Roses“. The Garden Trust. Посетено на 4 September 2019.
 5. Предлошка:DNB
 6. „Mrs. Lawrance's Beautiful Roses“. Treasures. New York Public Library. Архивирано од изворникот на 2011-07-05. Посетено на 30 January 2015.
 7. „A collection of roses from nature“. kura.aucklandlibraries.govt.nz. Посетено на 2019-09-04.
 8. „A Collection of Roses from Nature: Dark China Rose“. Cleveland Museum of Art (англиски). 2018-10-31. Посетено на 2019-09-04.
 9. „Lester, Francis Edward. My Friend the Rose. With Sixteen Illustrations Reproduced from Paintings by Mary Lawrance, First Printed 1799. Harrisburg, Pa., J. Horace McFarland Company, 1942“. Women and Botany in 18th and Early 19th-Century England. Michigan State University. Посетено на 30 January 2015.
 10. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)