Прејди на содржината

Мери Кинг (слепа улица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мери Кинг, слепа улица.

Слепа улица Мери Кинг (англиски: Mary King's Close) била улица во градот Единбург во Шкотска. Данес се наоѓа под земја. Многу луѓе веруваат дека таму живат духови. Пред улицата да биде закопана во 17 век во неа поголем број од населението биле заразени од чума. Сите луѓе од улицата биле заразени бидејќи не смееле да излезат од неа. Оваа улица некогаш имала и згради и многу куќи, а данес е туристичка атракција.[1][2] Мери Кинг застојот бил отворен за јавност во април 2003.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mary King's Close“. royal-mile.com. Архивирано од изворникот на 2018-09-07. Посетено на 23 март 2013.
  2. „Mary King's Close“. BBC World Service. Посетено на 23 март 2013.
  3. „Mary King's Close, II : The Tour“. Gothica Gothique. Архивирано од изворникот на 2014-05-02. Посетено на 23 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]