Мери Ема Вули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мери Ема Вули
Mary Emma Woolley.jpg
11. Претседател на
Колеџ Монт Холиок
На должноста
1900–1937
Претходник Елизабет Сторс Мед
Наследник Росвел Г. Хам
Лични податоци
Роден(а) 13 јули 1863(1863-07-13)
Јужен Норвок, Конектикат
Починал(а) 5 септември 1947(1947-09-05) (возр. 84)
Установа Универзитет Браун
Професија Професор

Мери Ема Вули (англиски: Mary Emma Woolley, 13 јули 1863 година во Саут Норвалк, Конектикат, САД - 5 септември 1947 година во Вестпорт, Њујорк, САД) е американски просветител, мировен активист и поддржувач на правото на глас за жените.[1] Таа беше првата жена што студираше на Брауновиот универзитет и 11ти ректор на колеџот „Маунт Хољоки“ меѓу 1900 и 1937 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Woolley, Mary Emma“. The Encyclopedia Americana.