Мери Елизабет Конел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ledebouria ovatifolia00.jpg

Мери Елизабет Конел родена на 26 март 1917 година, а починала во Јорк - јули 1997година, била јужноафрикански ботанички илустратор родена во Англија.[1]

Уште на рана возраст Конел покажала исклучителен уметнички талент и нејзиното прво школување било во Јорк колеџот за девојки (затворен во 1997 година).[2] Таа ја поднела својата работа до Кралскиот колеџ за уметност за нивните магистерски испити и била наградена со почести во 1932 година за цртање од форми на природата и 1933 година за сликовно претставување.

Во 1933 година нејзиното семејство се преселило во Јужна Африка. Своето школување го завршила во средното училиште Барнато Парк во Береа, а се запишала и на Уметничката школа во Јоханесбург. Меѓутоа, во 1936 година имало достапно работно место за ботанички уметник во Националниот хербариум во Преторија и нејзиното назначување било одобрено.

Нејзиниот прв проект бил да произведе големи чинии кои илустрирале отровни и штетни растенија за објавување во периодичното списание „Фарминг во Јужна Африка“, а подоцна објавено како „Заеднички плевел во Јужна Африка“ на Хендерсон и Андерсон (Мемоари за ботаничко истражување бр. 37 од 1966 година). Таа беше преземена под закрилата на Ситна Лети, големата дама на јужноафриканските ботанички уметници, и почна да произведува табли за ботаничкото списание „Цветни растенија на Африка“. Севкупно, таа создала 121 страница за таа работа.

Дополнително, таа придонесе за уметнички дела за Вајт, Даер и Слоун „Сокулентните еуфорбиеа“ (1941), „Трите и пасиштата на Јужна Африка“ на Мередит (1955) и „Флора на Јужна Африка“. Откако продуцирала и подигнала семејство, таа се вратила во Националниот хербариум помеѓу 1958 и 1960 година и создала 83 цртежи на плевелите за „Заеднички плевел во Јужна Африка“ (1966 година), нова верзија на „Пилови на Јужна Африка“ на Филипс, (1939) публикација за која таа исто така придонесе.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таа се омажила за Нико Статерхајм (1915-2005), хемиски инженер и директор на компанија, син на Николас Антон Штатерхајм и Елизабет Катерина ван Нухујс, во февруари 1942 година.[3] [4]

Нивни деца биле Јан Антон, Кетрин Мери, Конрад, Адријан Хенк и Филип Освалд.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Login“.
  2. „York College for Girls - GOV.UK“. www.get-information-schools.service.gov.uk.
  3. Mary Gunn; L. E. W. Codd (1 June 1981). Botanical Exploration Southern Africa. CRC Press. стр. 122. ISBN 978-0-86961-129-6. ...married Niko Strutterheim, originally of Bethal, Transvaal, in Feb. 1942...
  4. 4,0 4,1 Who's who in the world, 1978-1979. Marquis Who's Who. 1978. стр. 902. ISBN 978-0-8379-1104-5. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „MWW1978“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]