Мери Дејзи Арнолд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mary Daisy Arnold passport photo 1924(cropped).jpg

Мери Дејзи Арнолд (околу 1873 - 13 август 1955)[1][2] била ботаничка уметничка која работела за Министерството за земјоделство на Соединетите Американски Држави (USDA) повеќе од триесет и пет години, сликајќи акварели од широк спектар на овошја. Таа била една од тројцата најплодни уметници чии дела сега се зачувани во Помолошката колекција на акварели на USDA.

Биографија[уреди | уреди извор]

Арнолд студирала уметност во Њујорк и ја започнала својата долга кариера со USDA во 1904 година, станувајќи дел од избраниот кадар илустратори во кој биле Дебора Гриском Пасмор, Аманда Њутн, Елси Лоуер, Ројал Чарлс Стедман и Џ. Мерион Шул. Многу малку друго се знае за Арнолд. Во однос на нејзината кариера во USDA, ова може делумно да се должи на фактот што се уништени записите на Националниот центар за евиденција на персонал во Сент Луис, кои датираат од пред 1921 година.

1060-те акварели што Арнолд ги насликала за USDA датирале од 1908 до 1940 година. Предметите на Арнолд вклучувале многу варијанти на јаболка, јагоди, коскесто овошје и цитрус, како и други овошја како смокви, папаја и persimmon. Таа, исто така, направи некои поврзани работи, како што се монтажа и боење слајдови за фенери.

Арнолд живеела во областа Вашингтон, ДЦ. Надвор од нејзината работа во USDA, таа сликала пејзажи во масло.

Pomological Watercolor POM00004147.jpg
Pomological Watercolor POM00006482.jpg

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Who was Who in American Art
  2. "Mary Daisy Arnold". The Washington Post (August 17, 1955), p. 18