Мерил Бејнбриџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерил Бејнбриџ
Роден(а)2 јуни 1968 (1968-06-02) (55 г.)
Мелбурн, Австралија
ЖанровиАлтернативен рок, баблгам поп
ЗанимањаМузичар, текстописец
ИнструментиВокал
Период на активност1977-2003, 2015-денес
ИздавачиGotham
Universal
СоработнициТлот Тлот

Мерил Бејнбридџ (англиски: Merril Bainbridge, родена на 2 јуни 1968 година) е австралиска музичарка.

Историја[уреди | уреди извор]

Почетокот на нејзиниот кариерата е во 1977 година.

Во 1994 година, нејзиниот првиот албум The Garden (Градината) е издаден, со синглите „Mouth“, „Under the Water“ (нова верзија на стариот песна на групата Тлот Тлот), „Power of One“ и „Sleeping Dogs“. Најпопуларниот хит на оваа албум е „Mouth“.

Вториот албум Between the Days (Меѓу дни) е издадена во 1998 година, и има синглите „Lonely“, „Between the Days“, „I Got You Babe“ (кавер верзија на Сани и Шер) и „Walk on Fire“. Ова е крај на кариерата и.

Во 2003 година, синглот „Girl Next Door“ е издадена, но нема добри рејтингови. Бејнбриџ напуска музичката сцена за 12 години, од 2003 до 2015. Во меѓувремето, таа станаа водачката на мрежно место „Пичимама“ („Peachymama“).

Таа беше омажен до продуцентот ѝ, Оуен Болвел, през 1999 година и има син (р. 2003) и ќерка (р. 2006).

Таа е вегетаријанка.

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • The Garden (1995)
 • Between the Days (1998)
 • Необјавени трети албум (зап. 2002)

Сингли[уреди | уреди извор]

 • Mouth (1994)
 • Under the Water (1995)
 • Power of One (1995)
 • Sleeping Dogs (1996)
 • Lonely (1998)
 • I Got You Babe (1998)
 • Between the Days (1998)
 • Walk on Fire (1998)
 • Girl Next Door (2003)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]