Меренрева пирамида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меренрева пирамида
Pyramid of Merenre, Saqqara.
Pyramid of Merenre, Saqqara.
Меренра I
Координати29°51′02″ N; 31°12′54″ E / 29.85055556° СГШ; 31.215° ИГД / 29.85055556; 31.215
Старо име
<
ramrr
n
>xanfrO24
[1]
Khanefermerenre
Ḫˁj-nfr-Mrj-n-rˁw
Совршенството на Меренра
се појавува
[2]
Изградба2490 п.н.е.
Типпирамида (во рушевини)
МатеријалLimestone
Висина52.6 метарs (173 ст)
Основа78.6 метарs (258 ст)
Наклон52°

Меренрева пирамида — пирамида на египетскиот фараон Меренра I[3] која била изградена за време на Шестата династија во Сакрара 450 метри југозападно од пирамидата на Пепи I и на слично растојание до пирамидата на Џедкара. Нејзиното античко име било „Убавината на Меренра[4]. Денес таа се состои главно од рушевини и тешко е да се дојде до неа[5], поради кое не е отворена за јавноста[6].

Пирамидата била изградена во висина од 52,5 метри, 78,75 метри во должина на основата со наклон од 53°07'48. Комплексот бил опкружен со ѕид од тула од кал[5]. Пронајдени се траги од мртовечницата и доказите покажуваат дека изградбата била стопирена наеднаш во еден момент и никогаш не продолжила, веројатно по смртта на фараонот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Karl Richard Lepsius: Denkmaler Abtheilung II Band IV Available online see p. 114 g.
  2. R. Stadelmann: Die ägyptischen Pyramiden. Vom Ziegelbau zum Weltwunder.
  3. Kinnaer, Jacques. "The Pyramid of Merenre I". Accessed September 20, 2008.
  4. "The Pyramid of Merenre". Accessed September 20, 2008.
  5. 5,0 5,1 Winston, Alan. "The Pyramid of Merenre at South Saqqara in Egypt". Accessed September 20, 2008.
  6. "Pyramid of Merenre". Accessed September 20, 2008.