Прејди на содржината

Меренбах

Координати: 50°37′24″N 10°59′41″E / 50.62333° СГШ; 10.99472° ИГД / 50.62333; 10.99472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Меренбах
Место во Герен
Поглед кон Меренбах
Поглед кон Меренбах
Поглед кон Меренбах
Грб на Меренбах
Меренбах во рамките на Германија
Меренбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Герен
Основни податоци
Површина 13,86 км2
Надм. височина 540 м
Население 654  (31 декември 2012)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98708
Повик. бр. 036783
Портал Меренбах
Координати 50°37′24″N 10°59′41″E / 50.62333° СГШ; 10.99472° ИГД / 50.62333; 10.99472

Меренбах (германски: Möhrenbach) — село и поранешна општина во округот Илм, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Герен.