Мердита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мердита или Мирдита е село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.


Мердита
Мердита is located in Македонија
Мердита
Местоположба на Мердита во Македонија
Координати 41°46′44″N 20°51′42″E / 41.77889° СГШ; 20.86167° ИГД / 41.77889; 20.86167Координати: 41°46′44″N 20°51′42″E / 41.77889° СГШ; 20.86167° ИГД / 41.77889; 20.86167
Општина Општина Гостивар
Надм. вис. 766 м
Мердита на општинската карта
Мердита во Општина Гостивар.svg

Атарот на Мердита во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]


Историja[уреди | уреди извор]

Селото е основано од Албанци од областа Мердита во северна Албанија.[1]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Родови[уреди | уреди извор]

Мердита е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.