Мербена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мербена
Verbena bonariensis1.jpg
Мербена со виолетов врв, Verbena bonariensis
Научна класификација
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Lamiales
Род: Verbena
L.[1]
Синоними

Shuttleworthia Meisn.[1]

Мербена
Мербена со виолетов врв, Verbena bonariensis
Научна класификација
Царство:
(нерангирано):
(нерангирано):
(нерангирано):
Ред:
Семејство:
Род:
Verbena


Типска врста
Verbena officinalis L.

Врсте

Погледајте текст

Синоними

Shuttleworthia Meisn.[1]

Мербена е род во семејството Verbenaceae. Таа содржи околу 250 видови годишни и повеќегодишни зелјести или полудрвенести цветни растенија. Повеќето видови потекнуваат од Јужна Америка и Азија.

Опис[уреди | уреди извор]

Листовите се обично спротивно распоредени, едноставни и кај многу видови влакнести, честопати многу густо. Цветовите се многубројни, а цветовите се мали и имаат 5 ливчиња. Некои нијанси најчесто се сини, но можат да бидат бели, розови или виолетови, особено кај сортите.

Родот може да се подели на диплоидни од северноамериканските и полиплоидни од јужноамериканскиот род, и двата со седум хромозоми. Европските видови потекнуваат од северноамериканските. Изгледа дека мербената, како и сродната мок на мербенот ( Glandularia ) потекнуваат од група на видови произволно класифицирани во семејството Junellia; двата рода до 1990-те најчесто беше сместена во семејството Verbenaceae.[2] Интергенеричкиот хлоропласен пренос на генот со помош на неодреден механизам - иако веројатно не е хибридизација - се случил најмалку двапати од мербена до Glandularia, помеѓу предците на современите јужноамерикански родови и од неодамна, помеѓу V. orcuttiana или V. hastata и G. bipinnatifida. Покрај тоа, неколку видови мербена се од природно хибридно потекло; познатата градинарска мербена има потполно матно потекло. Односот на овие тесно поврзани групи затоа е тешко да се реши со стандардни методи на пресметковна филогенетика.[3]

Одгледување[уреди | уреди извор]

Мербена со виолетов врв ( v. Bonariensis ) како украсно растение

Некои видови, хибриди и сорти на мербена се користат како украсни растенија. Тие се отпорни на суша, издржуваат целодневно и делумно изложување на сонце и им одговараат добро исушена просечна почва. Растенијата обично се одгледуваат од семиња.

Тие се ценети во градинарството на пеперутки во погодна клима, привлекувајќи ги Lepidoptera, како што се колибри, чоколадниот албатрос или сината ластовица, особено V. officinalis, која исто така се одгледува како медоносно растение.

„The English Physitian” Други цели[уреди | уреди извор]

Мербената долго време се користела во билната медицина и народната медицина, најчесто како билен чај. Англискиот лекар Николас Калпепер во своето дело „Англискиот лекар“ од 1652 година пишува за неговата примена во народната медицина. Меѓу другото, може да дејствува како галактогог (придонесува за лактација) и може да биде аналоген на полните стероиди. Исто така понекогаш се користела и за абортуси. Мербената е наведена како едно од 38-те растенија кои се користат за подготовка на Цветна есенција [4] еден вид на алтернативна медицина промовирана поради своите влијанија врз здравјето. Меѓутоа, според податоците од истражувањето за ракот во Британија, „нема научни докази дека цветните есенции можат да контролираат, излечат или спречат било каков вид на болест, вклучувајќи го и рак“.[5]

Етеричните масла од различни видови, воглавно обичната мербена, се продаваат како „шпанско масло од мербена“. Сметана за инфериорна во однос на маслото од лимонска мербена во парфимеријата, тоа е од комерцијално значење за билната медицина и се чини дека е перспективен извор за лекови. Verveine, познатата зелена течност од регионот Ле Пиј ан Веле (Франција) е збогатена со вкусот на овие мербени.

Во културата[уреди | уреди извор]

Мербена (V. officinalis) од германската флора во Абилдунген од Јохан Георг Штурм и Јакоб Штурм, 1796 година.

Мербената долго време била поврзувана со божествените и други натприродни сили. Била нарекувана „солзите на Изида“ во древниот Египет, а подоцна била наречен „солзите на Хера“. Во античка Грција, таа била посветена на Еос. На почетокот на христијанската ера, народната легенда вели дека V. officinalis била користена за намирување на раните на Христос после неговото симнување од крстот. Како последица на тоа, се нарекувала „света трева“ или (на пример, во Велс) „ѓаволски отров“.

На викторијанскиот јазик, цветовите на мербена имале двојно значење шарм и сензуалност.[6]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Genus: Verbena L.“. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2004-01-29. Архивирано од изворникот на 27. 07. 2015. Посетено на 2011-08-29. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „GRIN“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. S. M. Botta, S. Martinez & M. E. Mulguta de Romero (1995). „Novedades nomenclaturales en Verbenaceae“ [Nomenclatural revisions in Verbenaceae]. Hickenia. 2: 127–128.
  3. Yao-Wu Yuan & Richard G. Olmstead (2008). „A species-level phylogenetic study of the Verbena complex (Verbenaceae) indicates two independent intergeneric chloroplast transfers“. Molecular Phylogenetics and Evolution. 48 (1): 23–33. doi:10.1016/j.ympev.2008.04.004.
  4. D. S. Vohra (2004). Bach Flower Remedies: A Comprehensive Study. B. Jain Publishers. стр. 3. ISBN 978-81-7021-271-3. Посетено на 2. 9. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  5. „Flower remedies“. Cancer Research UK. Посетено на 10. 12. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  6. „Language of Flowers - Flower Meanings, Flower Sentiments“. www.languageofflowers.com. Архивирано од изворникот на 24. 11. 2016. Посетено на 2016-11-26. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)