Мерамерански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мерамерански јазик
Застапен во Папуа Нова Гвинеја
Говорници 2,000  (1995)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 mxm

Мерамеранскиот е западноокеански јазик, дел од групата на вилаумески јазици од јазичното семејство на австронезиски јазици. Јазикот се зборува во Западна Нова Британија во Папуа Нова Гвинеја. Според податоците од 1995 година, јазикот го зборувале околу 2000 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]