Менип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Менип од Гадара (грчки: Μένιππος ὁ Γαδαρεύς, 3 век п.н.е.) - старогрчки сатиричар и философ.

Биографија[уреди | уреди извор]

Менип бил по потекло од Сирија.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Менип бил припадник на киничката школа. По неговиот пример, Варон ги напишал своите Satirae Manippeae, а исто така од него се инспирирал и Лукијан од Самосата. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 131.
  2. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 131.