Менескин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Måneskin
ПотеклоРим, Италија
Жанр(ови)
Години на активност2016–денес
Продукциска куќа/ќи
Членови

Менескин (италијански: [Ɔːmɔːneskin], дански: [ˈmɔːnəˌske̝nˀ]) е италијанска рок- група формирана во Рим во 2016 година. Составот на групата го сочинуваат Дамиано Давид, Викторија Де Ангелис, Томас Раги и Итан Торчо. Настапувајќи на улиците во раните денови, бендот се прославил откако го освоил второто место во единаесеттата сезона на италијанското шоу за таленти X Factor во 2017 година, и се стекнале со меѓународна слава кога победиле на музичкиот фестивал Санремо 2021 како и на Евровизија 2021 како италијанските претставници во второто со песната „Zitti e buoni“.

Имаат издадено два студиски албуми Il ballo della vita (2018) и Teatro d'ira: Vol. I (2021 година), една продолжена песна и осум синглови, тие биле на врвот на италијанските и европските музички топ листи во различни прилики и собрале 20 платинести и шест златни сертификати од ФИМИ, продавајќи над еден милион плочи во Италија пред нивниот успех на Евровизија.

Историја[уреди | уреди извор]

2015–2016: Почетоци на улица[уреди | уреди извор]

Логото на бендот.

Членовите на бендот Дамиано Давид, Викторија Де Ангелис и Томас Раги најпрво се сретнале како студенти за време на средношколските денови во Рим, додека Итан Торчо од блискиот Фросиноне, наскоро им се придружил кога се распрашувале за тапанар да се комплетира составот. Иако потеклото на бендот може да се проследи до 2015 година, тој бил официјално формиран во 2016 година кога членовите на бендот морале да го изберат името на бендот затоа што решиле да се регистрираат за Пулс, локален музички натпревар за нови на бендови. Додека размислувале, Де Ангелис, која е половина данкиња, и било побарано од страна на останатите членови на групата да нафрли дански зборови, и тие се согласиле на Måneskin („месечината“), иако неговото значење не е поврзано со самиот бенд. Натпреварот за Пулс, исто така, означил пресвртница во нивната кариера, бидејќи тие морале да започнат да пишуваат свои песни. Натпреварот ги натерал да настапат во Фелт музичкиот клуб и училиште пред 200-300 луѓе, а подоцна тие ја освоиле и првата награда.

Тие подоцна настапувале како баскери на улиците во областа Коли Портуенси во Рим, како и во историскиот центар на Рим, вклучително и во Виа дел Корсо. Еден од нивните први концерти во живо надвор од родниот град се одржал во Фаенца ,на состанокот на независни издавачки куќи во 2016 година. Приближно 30 луѓе присуствувале на шоуто. По патувањето во Данска, за време на кое бендот настапувал и во неколку емисии во живо, Менескин ја зајакнал нивната врска и започнале да свират заедно неколку часа на ден.

2017–2019: X Factor и деби-откритие со Il ballo della vita[уреди | уреди извор]

Пејачот Дамиано Давид настапува со својот бенд Менескин на Театро Квиринета во Рим, 2018 година.

Во 2017 година, тие учествувале во единаесеттата сезона на италијанското шоу за таленти Х Фактор, под водство на менторот Мануел Ањели, и тие завршиле на второто место зад Лоренцо Личитра. Таму настапиле со „Beggin“ од Четири сезони, „Take me out“ од Франц Фердинанд и „Somebody Told Me“ од Д Килерс меѓу другите. Песната што ја извеле за време на шоуто, „Chosen“, била издадена како сингл на 24 ноември 2017 година од „Сони мјузик“ и се нашла на второто место на италијанската ФИМИ. Плочата била сертифицирана со платина од Федерацијата на италијанската музичка индустрија.[1]

На 23 март 2018 година, бендот го издал својот прв сингл на италијански јазик „Morirò da re“, кој го продолжи нивниот комерцијален успех. Првото целокупно студиско аудио на Менескин, во кое се појавува „Morirò da re“ и претходело баладниот сингл „Torna a casa“, кој бил објавен на 26 октомври 2018 година. И албумот, со наслов Il ballo della vita, и синглот „Torna a casa“ биле на врвот на топ листите во Италија. За промоција на албумот, бендот театрално издал документарен филм, насловен Ова е Менескин (This is Måneskin). Филмот бил премиерно прикажан во Италија на 26 октомври 2018 година.[2]

Во јануари 2019 година, бендот го издал својот четврти сингл „Fear for Nobody“, додека во април 2019 година, нивниот петти сингл „L'altra dimensione“ се искачил на четвртото место на Синглови табелата на ФИМИ. Во тоа време, членовите на групата најмногу се идентификувале со нивниот шести сингл „Le parole lontane“ објавен во септември 2019 година, кој стигнал до Топ 5 на Сингл-листите и бил сертифициран со платина. За време на нивната прва турнеја во кариерата што се одржала во 2018 и 2019 година тие распродадоа над 70 концерти продавајќи повеќе од 140.000 билети, што исто така ја вклучило и нивната прва европска турнеја со единаесет распродадени концерти во Шпанија, Франција, Швајцарија, Германија, Белгија и Велика Британија.

2020 година - денес: Teatro d'ira, Санремо и Евровизија[уреди | уреди извор]

Бендот го изведува „ Зити е буони“ за време на првото полуфинале на Евровизија 2021 година .

Од крајот на 2019 година до пролетта 2020 година, бендот се преселил во Лондон каде работеле на нивниот музички стил и на нов материјал. Во октомври 2020 година бил објавен нивниот седми сингл „Vent'anni“. На 6 март 2021 година, бендот победил на музичкиот фестивал Санремо 2021 година со песната „Zitti e buoni“, пред второпласираните Франческа Мичиелин и Федез и Ермал Мета. Многумина сметале дека нивната победа е изненадување, бидејќи рок-музиката се смета за нетипичен натпреварувачки музички жанр во историјата на Фестивалот. Пред Санремо, бендот го објавил својот нов проект за снимање насловен Teatro d'ira („Театар на гневот“), со вториот студиски албум Vol. I објавен на 19 март 2021 година.

Евровизија 2021 година[уреди | уреди извор]

Како победници на музичкиот фестивал Санремо 2021, Менескин бил назначен за италијански претставник на Евровизија 2021, што се одржал во Ротердам, Холандија, со „Zitti e buoni“. Пристигнувајќи како главни фаворити за победа, на 22 мај бендот ги потврдил предвидувањата со тоа што победил на натпреварот со енергичен перформанс, има добиено вкупно 524 поени, со што на Италија и го донел третиот триумф на Евровизија по Gigliola Cinquetti во 1964 и Тото Кутуњо во 1990 година. Менескин исто така станал првиот бенд и „Zitti e buoni“ првата рок-песна што победила на натпреварот по Лорди со „Хард рок Алелуја“ за Финска во 2006 година. По прифаќањето на наградата, Дамијано изјавил „Ние само сакаме да и кажеме на цела Европа, на целиот свет, рокенролот никогаш не умира!".[3][4]

По натпреварот, албумот Teatro d'ira Vol. I, неговиот сингл "Zitti e buoni" и песните "I Wanna Be Your Slave" и "Coraline", како и други изданија од бендот влегле во топ 10 на музичките топ листи ширум Европа и светот, вклучително и неколку глобални топ листи на Spotify. Синглот „Zitti e buoni“ исто така влегол во топ 10 на Billboard Global 200 Excl. американска топ листа, и со искачување на местото 17 станала прва италијанска песна во последните 30 години, која се нашла на топ 20 на топ листа во Велика Британија, и со песната „I Wanna Be Your Slave“ која е прва песна на италијански бенд што стигнал до првите 10 во Велика Британија (#7), Менескин станал првиот победник по Селин Дион, кој имал две песни во првите 40 во Велика Британија.

Претстојни проекти[уреди | уреди извор]

Бендот објавил нов албум до крајот на годината со четири датуми за концерти на „Палазето дело Спорт“ и „Медиоланум форум“ во декември 2021 година и први датуми на претстојната италијанска турнеја, почнувајќи од март 2022 година во „Унипол арена“ и завршувајќи во април во „Верона арена“ веќе продал над 100.000 билети. Предвидено е тие да настапат на Рок ам Ринг и Рок им Парк во јуни 2022 година.[5]

Музички стил и влијанија[уреди | уреди извор]

Според Дамиано Давид, „групата е превод на музиката од минатото во модерност“. Менескин е класифициран како поп рок, алтернативен рок, глам рок, и хард рок. Нивниот музички стил се сменил од поп рок звук со фанк влијанија во нивниот прв студиски албум, во хард рок во нивниот втор студиски албум, како што се гледа во „Zitti e buoni“. Нивниот изглед и звук се споредуваат со рок-музиката од 70-тите. Членовите на бендот навеле различни музички и модни влијанија, вклучувајќи ги, Лед Цепелин, Флитвуд Мек, Нирвана, Радиохед, Франц Фердинанд, Дејвид Боуви и Gentle Giant, Ролинг Стоунс и Дорс, Arctic Monkeys, Red Hot Chili Peppers, Harry Styles, Bruno Mars, REM и италијанските рок-групи Marlene Kuntz, Verdena and Afterhours.[6]

Членови на бендот[уреди | уреди извор]

Менескин од лево надесно во 2021 година: Итан, Викторија, Дамиано и Томас.
 • Дамиано Давид - вокал (2016 година - денес)
 • Викторија Де Ангелис - бас (2016 – денес)
 • Томас Раги - гитари (2016 – денес)
 • Итан Торчо - тапани (2016 – денес)

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Il ballo della vita (2018)
 • Teatro d'ira: Vol. I (2021)
 • Rush! (2023)

Филмографија[уреди | уреди извор]

Список на филмови со Менескин
Година Наслов Улога Белешки Ref.
2018 година Ова е Менескин Самите Документарен филм [2]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Maneskin, "Morirò da re" è il primo inedito in italiano“. Il Mattino. 19 March 2018. Архивирано од изворникот на 5 October 2018. Посетено на 5 October 2018.
 2. 2,0 2,1 „Måneskin, arriva nei cinema un documentario che racconta il primo album della band“. Rolling Stone. 3 October 2018. Архивирано од изворникот на 10 April 2021. Посетено на 2 November 2018.
 3. Martin Belam (23 May 2021). „Eurovision 2021: Måneskin triumph for Italy in Rotterdam“. The Guardian. Посетено на 16 June 2021.
 4. „Eurovision winners Måneskin enter UK top 10“. BBC. 19 June 2021. Посетено на 20 June 2021.
 5. „I Måneskin riconquistano l'Europa: le date dei prossimi festival europei“. Vanity Fair Italy (италијански). 27 May 2021. Архивирано од изворникот на 27 May 2021. Посетено на 27 May 2021.
 6. Angelica Frey (10 June 2021). „Eurovision winners Måneskin: 'Cocaine? Damiano barely drinks beer!'. The Guardian. Посетено на 13 June 2021.