Менгерсгеројт-Хемерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Менгерсгеројт-Хемерн
Место во Франкенблик
Грб на Менгерсгеројт-Хемерн
Менгерсгеројт-Хемерн is located in Германија
Менгерсгеројт-Хемерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Општина Франкенблик
Основни податоци
Површина 18,94 км2
Надм. височина 500 м
Население 2.724  (31 декември 2010)
 - Густина 144 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96529
Повик. бр. 03675
Портал www.mengersgereuth.de
Координати 50°23′N 11°7′E / 50.383° N; 11.117° E / 50.383; 11.117Координати: 50°23′N 11°7′E / 50.383° N; 11.117° E / 50.383; 11.117

Менгерсгеројт-Хемерн (германски: Mengersgereuth-Hämmern) е поранешна општина во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Франкенблик.