Прејди на содржината

Меморијален музеј „Стив Наумов“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меморијален музеј „Стив Наумов“
Поглед на меморијалниот музеј од улица
Карта
Основан4 јули 1961
МестоБитола, Македонија Македонија
ТипМеморијален музеј / Спомен-куќа

Меморијалниот музеј „Стив Наумов“ — меморијален музеј и спомен-куќа во градот Битола, посветена на македонскиот револуционер Стефан Наумов-Стив. Меморијалниот музеј се наоѓа на улица „Пецо Божиновски” број 11.

Историја[уреди | уреди извор]

На 4 јули 1961 година, по повод Денот на борецот, отворена е за прв пат постојаната музејска поставка, откако објектот е реконструиран и адаптиран за ваква намена.

Во 1977 година објектот бил повторно реконструиран и адаптиран со тоа што беа овозможени услови за нова презентација на ликот животот и делото на Стеван Наумов-Стив.[1]

Поставка[уреди | уреди извор]

Поставката е поставена на простор од околу 150 квадратни метри во приземје и спрат. Во 2002 година, поставката по трет пат е обновена со содржина од нови експонати.

Во приземниот дел во најголема мера прикажана е покуќнината и предметите за секојдневна употреба на семејството Наумови. На горниот кат од објектот кој зазема простор од околу 80 м2 во 4 посебни целини, презентирани се документи и предмети што го следат животот и делото на херојот од неговото најрано детство (фотографии, документи, предмети тесно поврзани со животот на неговото пошироко семејство). Во втората целина-простор е прикажана неговата револуционерна активност, неговото загинување на 12 септември 1942 година заедно со неговиот соборец и другар народниот херој Мите Богоевски. Историскиот дел завршува со приказ на победата над фашизмот и сè она што за херојот, за неговото име и во негова чест, е напишано и изградено како спомен.[1]

Во третата целина, во простор од 18 м2 уредена е гостинска, приемна соба за свечености-визити, со оригинални и откупени предмети од тој период што даваат приказ на средно имотливо семејство од тој период, со еден фонд на врамени семејни фотографии.

Завршница на целокупната поставка е преуредениот затворен ходник во кој се поместени три уметнички ликовни дела со димензии од над 3х4м од ликовниот уметник и учесник во НОАВМ, Тоде Ивановски. Во нив авторот го прикажува револуционерниот пат на Стив, и тоа формирањето на Првиот партизански одред „Пелистер”, убиството на злогласниот полициски начелник Ќурчиев, и средбата на Стив и Мите пред загинувањето. Во истиот ходник поставена е и макета која тридимензионално и со одредени светлосни ефекти го прикажува нападот на Партизанскиот одред „Даме Груев” на полициската станица-участок во с. Кажани под раководство на Стеван Наумов-Стив. На посебно пано се прикажани и народните херои од Битола и Битолско.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „СПОМЕН КУЌА НА СТИВ НАУМОВ“. НУ Завод и музеј - Битола. Посетено на 31 октомври 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]