Меморијален комплекс „Сардарапад“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меморијален комплекс на
„Сардарапад“
Sardarabad Memorial.jpg
Општи податоци
ГрадАракс, Армавир
ЗемјаЕрменија
Завршена1958
Проектирање и изградба
АрхитектРафаел Исраелјан
ИнженерАра Арутунјан

Меморијален комплекс „Сардарапад“ — меморијален комплекс посветен на Битката кај Сардарапат, кој се наоѓа во селото Аракс, во провинцијата Армавир, Ерменија, 11 километри југозападно од градот Армавир[1]. Во 1968 година, за време на одбележувањето на 50-годишнината од битката, која се одржала на 22 и 26 мај 1918 година, бил поставен спомен-парк на местото на бојното поле[2].

Дизајн[уреди | уреди извор]

Споменикот е дизајниран од архитект Рафаел Исраелјан, а скулптурата е од Ара Арутунјан.

Влезот е опкружен со огромни крилести волови направени од црвен туф. Влезот води до плоштад од кој се крева камбанарија од 26 метри. Прекрасната структура на решетката со своите дванаесет ѕвона која може да се види од далеку. Тие ѕвонат секоја година на денот на историската победа. Споменикот е опколен од масивни антички ерменски лавови и е опкружен со меморијална градина за мачениците од Карабах.

Значење[уреди | уреди извор]

Меморијален комплекс е симбол на гордоста и го означува местото на успехот на Ерменија во последниот обид за спасување на нацијата од заплашување од страна на Османлиите во Битката кај Сардарапат на 22 и 26 мај 1918 година. Врз основа на историската битка, денес може да се посети и историскиот музеј за етнографија и ослободување на Сардарапат во непосредна близина на споменикот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sketches of the Soviet Union - Page 145 by Anton Refregier - 1978
  2. Diaspora, Identity and Religion: new directions in theory and research - Page 90 by Waltraud Kokot

Надворешни врски[уреди | уреди извор]