Мемнон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мемнон (грчки: Μέμνων) - митолошки крал на Етиопија, син на Аурора и Титон. Татко му го испратил во Тројанската војна на страната на Тројанците. Таму, Мемнон загинал во борба со Ахил. Познат е неговиот кип крај Теба кој, штом ќе паднеле првите сончеви зраци, прозиведувал убави звуци со кои Мемнон ја поздравувал мајка си Аурора.[1]

Заминувањето на Мемнон за Троја, грчка вазна, околу 550-525 п.н.е., Кралскиот музеј на уметноста и историјата, Брисел

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 112.