Мелтојер

Координати: 50°32′40″N 12°2′20″E / 50.54444° СГШ; 12.03889° ИГД / 50.54444; 12.03889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелтојер
Место во Розенбах
Пошта во Мелтојер
Пошта во Мелтојер
Пошта во Мелтојер
Мелтојер во рамките на Германија
Мелтојер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Општина Розенбах
Основни податоци
Површина 22,09 км2
Надм. височина 512 м
Население 1.478  (31 декември 2009)
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08539
Повик. бр. 037431
Портал www.mehltheuer.de
Координати 50°32′40″N 12°2′20″E / 50.54444° СГШ; 12.03889° ИГД / 50.54444; 12.03889

Мелтојер (германски: Mehltheuer) — село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од општината Розенбах.