Мелпомени Корнети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мелпомени Корнети
Роден Скопје
Занимање општественик и амбасадор


Мелпомени Корнети (влашки: Melpomeni Korneti) e македонски општественик, поранешен заменик-министер и моментален Амабасадор на Македонија во Турција.

Биографија[уреди | уреди извор]

Корнети е родена во Скопје, во познато влашко семејство. Во средината на 90тите била директор наМакедонската радио телевизија, за подоцна да ја добие функцијата заменик-министер за Култура на Македонија. Била член на ЛДП. Таа е амбасадор на Македонија во Турција,[1], со тоа и во Казакстан, Азербејџан, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Киргистан и Узбекистан.[2] Добитничка е на повеќе културни и општествени награди и признанија во Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Власта ја партизира дипломатијата“, Дневник (посет. 20 декември 2011 г). (на македонски)
  2. „Указ“ (PDF) (македонски). Службен Весник на Македонија. 13 ноември 2006. конс. 2011-12-20. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]