Мелита Софрониоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелита Софрониоска
Роден Струмица
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Вистинска љубов
Занимање глумец

Мелита Софрониоскамакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Софрониоска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2008 Убави ТВ-филм
2010 Пилот ТВ-филм Медицинска сестра
2013 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Митрејца
2014-2017 Македонски народни приазни ТВ-серија
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Смилја
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2019 Донка ТВ-филм Ќерката
2021 Кино Љубов ТВ-филм
2022 Тин Камп ТВ-серија Помошничка во кујна
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Melita Sofronievska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.