Мелиса Фумеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мелиса Фумеро
Фумеро, мај 2018
Роден(а)Мелиса Гало
август 19 1982 (1982-08-19) (39 г.)
Северен Берген,Њу Џерси, САД
Алма матерУниверзитет Њујорк
ЗанимањеГлумица
Активен периодод 2004
СопружникДавид Фумеро (в. 2007)
Деца2

Мелиса Фумеро (моминско Гало, родена на 19.08.1982) [1] е американска глумица и режисерка. Таа е позната по тоа што ги толкуваше Еми Сантијаго на Бруклин девет-девет и Адријана Крамер на „Еден живот за живеење“ .

Ран живот[уреди | уреди извор]

Фумеро е родена како Мелиса Гало во Северен Берген, Њу Џерси. Таа пораснала во Гутенберг, Њу Џерси до 6-годишна возраст, кога нејзиното семејство се преселило во Линдхурст, Њу Џерси. На 19 години, таа се преселила во Њујорк да студира на Универзитетот во Њујорк, од каде што се стекнала со диплома за ликовни уметности во драма во 2003 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Втора глумица што ја толкувала Адријана во „Еден живот за живеење“, Фумеро се приклучила на серијата на 20 јануари 2004 година. Адријана е долго изгубената ќерка на долгогодишниот лик Доријан Крамер Лорд, портретирана со паузи од 1979 година, од победникот на ,,Дејтајм Еми", Робин Штрасер. Фумеро ја добила улогата на Адријана на нејзиниот последен ден како студент на универзитетот Њујорк.[2] Кон крајот на 2007 година таа одлучила да не го продолжи договорот со серијата, но останала како лик кој повремено се појавува за да ја заврши приказната на Адријана што завршила на 11 јуни 2008 година. Фумеро се вратила во „ Еден живот за живеење“ во септември 2008 година во серија од 15 епизоди.[3] Фумеро гостувала на ОЛТЛ на 12 февруари 2010 година, за да помогне во враќањето на Кели Крамер (Џина Тогони ).

Фумеро дебитирала на големиот екран во главна улога во независниот филм Малиот Танчер од 2009 година. Во 2010 година, таа се појавила во пет епизоди од „Озборувачката“ на ЦВ како Зои, една од минионите на Блер Валдорф. Во 2013 година, таа била вклучена во Бруклин девет-девет на Фокс / Ен-Би-Си во улогата на Ејми Сантијаго, главната женска улога наспроти Енди Самберг.[4] Фумеро дебитирала како режисер во 2019 година кога ја режирала епизодата од 6-та сезона на Бруклин девет-девет „Враќање на кралот“.[5]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Фумеро се омажила со нејзината ко-ѕвезда од ,,Еден живот за живеење" Дејвид Фумеро на 9 декември 2007 година и оттогаш се нарекува Мелиса Фумеро. Двојката има два сина: Енцо (роден на 24 март 2016 година) и Аксел (роден на 14 февруари 2020 година).[6]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2007 година Спуштање цимерка # 2 не припишани заслуги [7]
2009 година Се надевам дека ќе послужат пиво во пеколот Мелиса
2009 година Малиот танчер Ати припишани заслуги како Мелиса Гало
2013 година Куќата што ја изгради Џек Лили
2017 година ВозачХ Џесика
2019 година Камен во вода Алекс

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2004–2011 година Еден живот за живеење Адријана Крамер 208 епизоди
2005 година Сите мои деца Адријана Крамер 2 епизоди

припишани заслуги како Мелиса Гало

2009 година Важни работи со Деметри Мартин Април епизода: „Свежина“
2010 г. Озборувачка Зои 5 епизоди
2010 г. Менталист Кармен Рејес епизода: „Црвено писмо“
2011 година Кралски болки Брук епизода: „Пит стоп“
2012 година ИМЗ: Њујорк Мишел Родос епизода: „Вистинскиот МекКој“
2013 година Маж на работа Април епизода: „Новиот шеф“
2013 – 2021 Бруклин девет-девет Ејми Сантијаго главна улога
Режија на епизодата: „Враќање на кралот“
2014 година Двобои на врвните готвачи Мелиса Фумеро епизода: „Џен Керол против Нијаша Арингтон “
2015, 2019 година Холивудска вечер на играње Мелиса Фумеро 2 епизоди
2016 година Мек и Мокси Восхитувачката епизода: „Градина на Боп-Топус“
2017 година Пеколна Кујна Мелиса Фумеро епизода: „Мало парче од пеколот“
2018 година Пирамидата од 100.000 американски долари Мелиса Фумеро епизода: „Боби Мојнихан против Мелиса Фумеро “
2019–2020 година Ден по ден Естрелита 2 епизоди
2019 година Америка има талент: Шампионите Мелиса Фумеро епизода: „Резултатите на шампионите, финале“
2019–2020 година Елена од Авалор Антонија (глас) 3 епизоди
2020 година Ши-Ра и принцезите на моќта Старла (глас) епизода: „Заглавени“
2020 година Игра на поврзување Мелиса Фумеро епизода: „ќорци“
2020 година Зелените од големиот град Канталупе Синкклер (глас) епизода: „Дотерување“
2020 година Соба 104 Ева епизода: „Удирања“
2021 година МОДОК Мелиса Тарлетон (глас)

Интернет серии[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2009 година Хауте и Вознемирени Џо 11 епизоди
2011 година Половина празно Џил краток филм
2017 година Ожалостени, Инк. Моника Ерера епизода: „Пилот“
2018 година Украдени срца Ерика краток филм

Аудио книги[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога
2018 година Земјата што ја изгубив (Духови на пазарот на сенки 7) раскажувач

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Здружение Категорија Работа Резултат
2015 година Награди за влијанија на НХМЦ Најдобри достигнувања и придонеси за позитивните прикажувања на Латиноамериканците во медиумите Бруклин девет- девет победничка
Имаген награди Најдобра споредна женска улога - Телевизија [8]
2016 година Номинирана[9]
2019 година Номинирана[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UPI Almanac for Monday, Aug. 19, 2019“. United Press International. August 19, 2020. Архивирано од изворникот на September 20, 2020. Посетено на October 1, 2020. … actor Melissa Fumero in 1982 (age 37)
  2. Baral, Susmita (September 9, 2014). „Melissa Fumero Talks 'Brooklyn Nine-Nine'. Los Angeles Times. Посетено на May 15, 2018.
  3. Mistretta, Amy (September 16, 2008). „Melissa Fumero Confirms Her OLTL Return To Soaps.com!“. Soaps.com. Архивирано од изворникот на December 1, 2008. Посетено на May 12, 2009.
  4. Andreeva, Nellie (February 6, 2013). „Melissa Fumero To Star In Fox's Mike Schur/ Dan Goor Pilot, Adam Goldberg Casts Young Self In ABC Pilot“. Deadline (англиски). Посетено на February 18, 2017.
  5. Page, Rick (January 25, 2018). „Prepping for an exciting week...“. Twitter (англиски). Посетено на April 19, 2019.
  6. Martin, Annie (February 17, 2020). 'Brooklyn Nine-Nine' star Melissa Fumero gives birth to son“. United Press International. Архивирано од изворникот на February 18, 2020. Посетено на October 1, 2020. Fumero shared news of Axel's birth Saturday on Instagram.... 'Welcome to the world, Axel,' she captioned the post. 'You have made Valentine's Day my new favorite holiday!'
  7. Fumero in Peary, Danny (December 15, 2006). „On the set of Tiny Dancer with Melissa Gallo“. TimesSquare.com. Архивирано од изворникот на February 6, 2020. Посетено на October 1, 2020. Right, Dorm Girl #2! ... That was in a movie called Descent. I auditioned for it and my agent called and said, 'Well, you got that film, but it's only one day shooting and you have only two lines.' ... So I got to be on a set for a day and work with Rosario Dawson, who was very, very sweet. And the director, Talia Lugacy, was cool.
  8. „2015 Imagen Awards Winners, Honorees & Nominees“. Imagen Foundation. Архивирано од изворникот на September 18, 2020. Посетено на October 1, 2020.
  9. „2016 Imagen Awards Winners, Honorees & Nominees“. Imagen Foundation. Архивирано од изворникот August 2, 2020. Посетено на October 1, 2020.
  10. Imagen Foundation (1 јули 2019). "Nominations Announced for the 34th Annual Imagen Awards". Соопштение за печат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]