Меланхолија (Мунк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меланхолија
норвешки: Melankoli
Творец Едвард Мунк
Година 1891
Димензии 72 см × 98 см
Место лична збирка

Меланхолија (норвешки: Melankoli; исто така позната како Јапе на плажа, Љубомора или Вечер) ― слика на норвешкиот уметник Едвард Мунк. Мунк насликал повеќе варијантни верзии на експресионистичкото маслено дело на платно во периодот 1891–1893 година. На сликата е прикажан човек со главата потпрена во раката, замислено расположение на работ на крајбрежјето.

Вдахновението за сликата била несреќна романтична афера во која бил вмешан пријателот на Мунк, Јапе Нилсен. Во сликата на Мунк, фигурата на меланхоличниот човек е десно, а неговото расположение е претставено со брановито крајбрежје и поднебје кои се протегаат кон лево. Критичарите предложуаат дека има и еротски алузии, можеби во присуство на Месечината што се одразува на водата.[1] Пејзажот ја претставува плажата на Осгордстранд каде што летувал Мунк уште од 1889 година.

„Меланхолија“ била изложена во 1891 година на Есенската изложба во Осло.[2] Уметникот и новинар Кристијан Крог и дал заслуг како прва симболистичка слика на еден норвешки уметник. Мунк насликал повеќе од една верзија на композицијата во 1891 година.[3] Завршената верзија во 1892–93 година е во Националната галерија во Осло.[1]

Други верзии[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Lombardi, Laura (2009). From Realism To Art Nouveau. New York, NY: Sterling Pub. ISBN 1-4027-5926-6
  2. Eggum, Arne (1984). Edvard Munch: Paintings, sketches, and studies. Crown. стр. 75. ISBN 0517556170.
  3. Eggum, Arne (1984) Edvard Munch: Paintings, sketches, and studies. Crown. стр. 74–75. ISBN 0517556170.