Прејди на содржината

Мекмердоов Леден Гребен

Координати: 78°S 167°E / 78° ЈГШ; 167° ИГД / -78; 167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Подрачјето околу базата „Скот“ и станицата „Мекмердо

Мекмердоов Леден Гребен (англиски: McMurdo Ice Shelf) — дел од Росовиот Леден Гребен ограничен од заливот Мекмердо и Росовиот Остров на север и стрмнината Мина на југ. Изучувањата покажале дека овој гребен има прилично поикакви особености од Росовиот Леден Гребен и затоа треба да добие свое име. По иследувањата од 1962–63 г. е предложено име за ледениот гребен меѓу Росовиот Остров, Кафеавиот Полуостров, Црниот и Белиот Остров. Под ова име е опфатен и соседниот леден гребен јужно од стрмината Мина.[1]

Во март 2010 г. додека научниците правеле слики од долна страна на гребенот нашле жив разноног рак од семејството на ченгеларите (Lysianassidae).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „McMurdo Ice Shelf“. Информативен систем за географски називи, Геолошки топографски институт на САД. (англиски)
  2. „NASA discovers life hidden 600 feet below Antarctic ice“. CNN. Архивирано од изворникот на 2020-11-09. Посетено на 16 март 2010.

78°S 167°E / 78° ЈГШ; 167° ИГД / -78; 167

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Мекмердоов Леден Гребен“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)