Мекленбург-Штрелиц (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мекленбург-Штрелиц
Mecklenburg-Strelitz
Округ
Mecklenburg wp mst.png
Земја  Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Укинат 2011
Адм. цент. Нојштрелиц
Површина
 • Вкупна 2.089 km2 (0.807 sq mi)
Население (2010)
 • Вкупно 77.509
 • Густина 37,000/km2 (96,000/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. MST
Мреж. место mecklenburg-strelitz.de

Мекленбург-Штрелиц (германски: Mecklenburg-Strelitz) — поранешен округ (Kreis) во јужниот дел на сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Округот бил создаден со спојување на трите претходни окрузи Нојбранденбург, Нојштрелиц и Штрасбург во 1994. На 4 септември 2011 бил припоен кон новиот округ Мекленбуршка Езерска Област. Се граничел со (од север надесно) окрузите Демин, Источна Западна Померанија, Икер-Рандов, окрузите Укермарк, Горен Хафел и Источен Пригниц-Рупин во Бранденбург, како и округот Мириц. Слободниот град Нојбранденбург бил скоро целосно опкружен од округот.

Историја[уреди | уреди извор]

Името на округот потекнува од истоименото војводство. Ова војводство било основано во 1701 откако поранешното војводство Мекленбург-Гистров престанало да постои. Областа на округот е скоро иста како таа со територијата на старото војводство. Старото војводство вклучувало енклава околу Рацебург, кој денес се наоѓа во Шлезвиг-Холштајн. Јужните делови на постариот Мекленбург-Штрелиц се ширеле до градот Фирстенберг, кој денес припаѓа на округот Горен Хафел во Бранденбург. Седиште на војводството бил градот Штрелиц, кој бил целосно уништен во пожар во 1712. По оваа катастрофа војводата наредил да се изгради нов град на брегот на малото езеро наречено Циркско Езеро. Градот го добил името Нојштрелиц (буквално: „Нов Штрелиц“).

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Главата на бик на жолта позадина е грбот на војводите на Мекленбург. Кулата стои за замокот во Штаргард, долгогодишно седиште на војводите на Мекленбург од неговата изградба во XIII век; останал најсеверен замок на планина во денешна Германија. Малтешкиот крст ги претставува поседите на Малтешкиот ред на територијата пред 1648.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Нојштрелиц
 1. Фелдбергер Зенландшафт
Општински заедници
 1. Дацетал
 2. Ајхорст
 3. Фридланд1, 2
 4. Галенбек
 5. Генцков
 6. Глинке
 1. Миров1, 2
 2. Приперт
 3. Рогентин
 4. Везенберг2
 5. Вустров
 1. Бланкензе
 2. Блуменхолц
 3. Карпин
 4. Годендорф
 5. Гринов
 6. Хоенцириц
 7. Клајн Филен
 8. Крацебург
 9. Меленбек
 10. Узерин
 11. Вокул-Дабелов
 1. Безериц
 2. Бланкенхоф
 3. Брун
 4. Недемин
 5. Нојенкирхен
 6. Неферин1
 7. Шпонхолц
 8. Штавен
 9. Троленхаген
 10. Вогерзин
 11. Вулкенцин
 12. Цирцов
 1. Бург Штаргард1, 2
 2. Камин
 3. Келпин
 4. Грос Немеров
 5. Холдорф
 6. Линдетал
 7. Прагсдорф
 8. Тешендорф
 1. Грос Милцов
 2. Хелпт
 3. Кубланк
 4. Милдениц
 5. Нецка
 6. Петерсдорф
 7. Шенбек
 8. Шенхаузен
 9. Фогтсдорф
 10. Волдег1, 2
1седиште на општинската заедница;2град

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°25′N 13°15′E / 53.42°СГШ 13.25°ИГД / 53.42; 13.25