Мезарл'к (Штурово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мезарл'к
археолошко наоѓалиште
Мезарл'к is located in Македонија
Мезарл'к
Местоположба на Мезарл'к во Македонија
Местоположба 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° N; 22.47667° E / 41.68056; 22.47667Координати: 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° N; 22.47667° E / 41.68056; 22.47667
Основни податоци
Место Штурово
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Мезарл'кархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Штурово. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 250 метри западно од селото се наоѓа некропола со гробови од типот циста и со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 332, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069