Медуника

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Filipendula|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Медуника
20140715Filipendula ulmaria.jpg
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Filipendula
Вид: Медуника
Биномен назив
Filipendula ulmaria
L.

Медуника (науч. Filipendula ulmaria) — повеќегодишна билка од семејството на рози која вирее на влажни ливади. Тaa се наоѓа низ поголемиот дел од Европа и Западна Азија (Близок Исток и Среден Исток). Воведена е и натурализирана во Северна Америка.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Стеблата се високи 1–2 м, исправени и браздести, црвеникави до понекогаш виолетови. Листовите се оштри, со темнозелена боја од горната страна и од долната страна бели и влакнести, многу поделени. Медуниката има нежни, грациозни, кремасто-бели цвеќиња групирани близу едни до други во неправилно разгранета форма, кои имаат многу силен, сладок мирис. Тие цветаат од почетокот на летото до раната есен и ги посетуваат разни видови инсекти, особено мувите. Цветовите се мали и многубројни.[3][4]

Употреба[уреди | уреди извор]

Целата билка поседува пријатен вкус и мирис, зелените делови имаат сличен ароматичен карактер на цвеќето, што доведува до употреба на растението како распрскувачка билка, расфрлана на подови за да им даде на собите пријатна арома и се користи за вино, пиво и многу видови оцет. Цветовите може да се додадат во компоти и џемови, давајќи им суптилен вкус на бадем. Има многу лековити својства. Целото растение е традиционален лек за кисел желудник, а свежиот корен често се користи во хомеопатски препарати. Исушени, цвеќињата се користат во потпури. Исто така е често користен зачин во скандинавските видови на медовина.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „{{{name}}}“. База на GRIN. (англиски)
  2. „медуника“Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Parnell, J. and Curtis, T. 2012. Webb's An Irish Flora. Cork University Press. ISBN 978-185918-4783
  4. Van Der Kooi, C. J.; Pen, I.; Staal, M.; Stavenga, D. G.; Elzenga, J. T. M. (2015). „Competition for pollinators and intra-communal spectral dissimilarity of flowers“. Plant Biology. 18 (1): 56–62. doi:10.1111/plb.12328. PMID 25754608.
  5. „Meadowsweet: Health Benefits, Uses, Side Effects, Dosage & Interactions“. RxList (англиски). Посетено на 2021-04-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]